Baş Yazar

Merhaba Dünya’nın Tüm Senaristleri!

Sinema yasasını bekliyoruz.

Senaryo yazmak… Yada bir başka tabir ile Sinema yazmak. Adını hangi dilden çevirirseniz çevirin dünyadaki tüm senaristlerin en önde gelen sorunu şudur; Yapımcı’nın fikrini senaryolaştırmak yada kendi hikayelerini tüm dünyaya anlatmak. Bu mesleğimizin en yaman çelişkisidir.

Bu ve benzerinden yararlanma potansiyeli olan sinemanın merkezi olan Hollywood’da dahidir. Bu temel temel film-paradoksuna dayanmaktadır. Yapımcılar çekleri senaryonun tasarımında söylemekle söylemek için. Ancak bu senaryo senaryosu tasarımı proje tasarımına başlanmalıdır. Böyle olan senaristlerin tamamından elde edilecek kullanımlardan yakalarlar. Bunun karşılığında karşılık olarak senaristlerde reji içerisinde yer alan dramanın idaresi ile içinde bulunmaları daha faydalı birlerinde.

Bu anlayışsızlığın temel sebebi ise ilk olarak Amerikada uygulanmaya başlanan ve kurumsal düzeni sağlayan, film kalitesini yükselten ‘Sinema Yasasıdır’ malesef bu yasa birçok sebepten diğer ülkelerin bir çoğunda hala uygulanmamaktadır. Bir projenin en önemli ve başlangıç ayağı olan senaryo yazımı bu ve bunun gibi sebeplerden senaryo bilgisine önem vermeyen sinemacılar tarafından kendilerine ve izleyiciye zarar verir hale gelmiştir. Amerikan sinema yasası derken iki kelime ile anlatılır bir sistemden bahsetmek yeterlidir. O sistemde senarist senaryosunu yazdığı bir hikayeyi (Tasarımınıda yaparak) bu gün olduğu gibi yapımcıdan evvel, dağıtım şirketine kendi ajansına sunar (Türkiyede senaryo ajansı hala yoktur) Dağıtım şirketi bu filmin satışa dayalı değişikliklerini yapıp popileritesini artırarak bir rapor verir. Bu rapor filmin tahmini min. seyirci sayısını içerir. Diğer bir değişle tahmini ve minimum gelir seviyesini raporlar. İşte tamda bu duruma getirilmiş projeler işin asıl risk üstlenen proje ve satış taraflarının gerçekler üzerinden anlaşmalarını sağlar. Bir başka yararı ise kalitesi düşük senaryolar bilirkişi nezdinde denetlenmiş olur. Sonrası?

Sonrası basittir. Başta dağıtım kuruluşunun fikri doğrultusunda daha öncesinde film yapmış ve bu konuda yatırım yapmaya hazır bir yapım şirketi tercih edilir. Tercih edilen yapım şirketi dilerse kendi öz kaynaklarından, dilerse dağıtım firmasının raporunda yazan garanti gelir miktarı üzerinden bir bankanın sinema destek kredisini kullanarak filmi yapar. (Bu arada Türkiyedeki bankalarda böyle bir uygulama yoktur)

Çok uzun yazdım ama bu konu sinemasının, film senaryolarının kalitelenmesi için önemlidir.

senaristalat / atmission scenario group

One thought on “Merhaba Dünya’nın Tüm Senaristleri!

  • Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *